9 ساختمان نمادین: در آن زمان و اکنون

ساختمان های نمادین اغلب به یک دلیل اصلی چنین هستند: آنها در آزمون زمان ایستاده اند. در طول دهه‌ها – گاهی حتی قرن‌ها – این سازه‌ها اگر نگوییم کشورها، نماد شهرهای مربوطه خود باقی مانده‌اند. چه بخشی از زندگی روزمره مردم محلی باشد و چه جاذبه هایی برای بازدید گردشگران، این سازه های قابل توجه به عنوان چراغ های اکتشاف عمل می کنند و نگاه های عمیقی به تاریخ و فرهنگ جوامعی که در آن قرار دارند ارائه می دهند. اما فقط به این دلیل که آنها برای سالها وجود داشته اند به این معنی نیست که آنها چه از نظر فیزیکی و چه از نظر فرهنگی در همان زمان تکامل نیافته اند. در زیر، آگهی نه ساختمان نمادین را بررسی می کند، به تاریخچه آنها نگاه می کند و وضعیت فعلی آنها را به نمایش می گذارد.

ساختمان Flatiron (نیویورک، ایالات متحده آمریکا)

تصویر ممکن است حاوی خودروی حمل‌ونقل شخصی Flatiron Building New York Landmark و اتوبوس باشد

ساختمان Flatiron در سال 1952

عکس: Universal History Archive/Getty Images

ساختمان فلاترون

ساختمان Flatiron امروز

عکس: مایکل لی/گتی ایماژ

یکی از نمادین ترین ساختمان های شهر نیویورک، ساختمان Flatiron از سال 1902 در منهتن ایستاده است. ساختمان مثلث منحصر به فرد توسط دانیل برنهام طراحی شد و به گونه ای ساخته شد که در یک قطعه سه وجهی در تقاطع خیابان پنجم و برادوی قرار گیرد. از آن زمان شهر میدانی را در جلوی ساختمان اضافه کرده است که محل نشستن عمومی، کیوسک های غذا، و تزئینات فصلی و کاشت را دارد.

برج ایفل (پاریس، فرانسه)

برج ایفل در حال ساخت

برج ایفل در حال ساخت در سال 1888

عکس: Bettmann/Getty Images

برج ایفل در غروب آفتاب پاریس

برج ایفل امروز

عکس: Sylvain Sonnet/Getty Images

برج ایفل از زمان تأسیس خود در سال 1888 تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است. برخی از نقاط عطف قابل توجه در بنای نمادین پاریس عبارتند از زمانی که مهندسان روشنایی آن را به عنوان یک بیلبورد بزرگ در دهه 1920 و 1930 ساختند و زمانی که اضافه شدن یک آنتن رادیویی ارتفاع آن را تقریباً صد فوت افزایش داد.

ساگرادا فامیلیا (بارسلونا، اسپانیا)

ساگرادا فامیلیا در سال 1935

ساگرادا فامیلیا در سال 1935

عکس: Print Collector/Getty Images

بارسلونا کاتالونیا اسپانیا باسیلا و کلیسای کفاره خانواده مقدس معروف به ساگرادا فامیلیا در غروب آفتاب

ساگرادا فامیلیا امروز

عکس: Krivinis/Getty Images

شاهکار آنتونی گائودی، ساگرادا فامیلیا هنوز در حال ساخت است. ساخت و ساز در سال 1882 آغاز شد و انتظار می‌رود در سال 2026 به پایان برسد. گائودی می‌دانست که این کلیسای عظیم در طول عمرش تکمیل نخواهد شد، بنابراین دستورالعمل‌ها و برنامه‌های دقیقی را برای کسانی که پس از مرگش ادامه خواهند داد، گذاشت. تصویر سمت چپ کلیسایی را در سال 1935 نشان می دهد، حدود 10 سال پس از درگذشت گائودی. سال گذشته، سازمانی که بر تکمیل این سازه نظارت می‌کند، به اشتراک گذاشت که چهار برج اصلی – که نمایانگر چهار انجیل هستند – سرانجام تکمیل شدند، اگرچه هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود.

خانه اپرای سیدنی (استرالیا)

خانه اپرای سیدنی در حال ساخت در سال 1966

خانه اپرای سیدنی در سال 1966

عکس: کیستون سیدنی / کیستون / آرشیو هالتن / گتی ایماژ

خانه اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی امروز

عکس: استیو کریستو/کوربیس/گتی ایماژ

در مقایسه با ساگرادا فامیلیا، ساخت خانه اپرای سیدنی به سرعت انجام شد. با این حال، در طول 14 سال، باز هم زمان زیادی را صرف کرد. اختلاف نظر در مورد بودجه پروژه یکی از دلایل اصلی این امر بود، که در نهایت منجر به استعفای معمار اصلی، Jørn Utzon، قبل از اتمام مکان شد. امروزه یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌های دیدنی در جهان است و سالانه پذیرای ۱۱ میلیون بازدیدکننده است.

تاج محل (آگرا، هند)

عکس های سفر عتیقه هند تاج محل

نمایی تاریخی از تاج محل.

عکس: ilbusca/Getty Images

شهر تاج محل آگرا هند.

تاج محل امروز

عکس: Kriangkrai Thitimakorn/Getty Images

تاج محل نزدیک به 400 سال قدمت دارد و نمونه برجسته معماری اسلامی است. گنبد پیازی که در آگرا واقع شده است، اغلب به عنوان چشمگیرترین ویژگی مقبره قابل توجه در نظر گرفته می شود. یکی از قابل توجه ترین تغییرات ساختمان در طول سالیان، رنگ آن بوده است. این ساختمان در زمان ساخت به رنگ سفید مرواریدی بود، اما از آن زمان به رنگ‌های مختلف زرد تبدیل شده است.

ساختمان امپایر استیت (نیویورک، نیویورک)

ساختمان امپراتوری در حال ساخت

ساختمان امپایر استیت در حال ساخت در سال 1930

عکس: جورج مارکز/گتی ایماژ

ساختمان امپایر استیت در نیویورک

ساختمان امپایر استیت امروز

عکس: لیا کتل/گتی ایماژ

هنگامی که ساختمان امپایر استیت در سال 1931 افتتاح شد، به آن لقب ساختمان استیت خالی داده شد زیرا بسیاری از فضای اداری بدون استفاده بود. وقتی کار تمام شد، بلندترین ساختمان جهان بود، اما ایالات متحده در رکود بزرگ فرو می‌رفت و مستاجران شرکت‌ها عرضه زیادی نداشتند. اگرچه کارهای زیادی برای جذب تجارت انجام شد، اما این ساختمان تا پس از جنگ جهانی دوم سودآور نبود. امروزه، هنوز هم یکی از قابل تشخیص‌ترین بخش‌های افق شهر نیویورک است و سکوی رصد آن یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن در کلان شهر بزرگ است.

ساختمان رایشتاگ (برلین، آلمان)

ویرانه های رایشتاگ برلین آلمان در حدود 1945

ساختمان رایشتاگ در سال 1945

عکس: فرهنگ کلاب/گتی ایماژ

رایشتاگ با مردم برلین

ساختمان رایشتاگ امروز

عکس: گتی ایماژ

ساختمان رایشستاگ که بین سال‌های 1884 و 1894 ساخته شد، در اصل به عنوان مقر پارلمان در امپراتوری آلمان و جمهوری وایمار استفاده می‌شد. در طول جنگ جهانی دوم، ساختمان رنسانس به شدت تخریب شد. با این حال، از آن زمان با دقت بازسازی شده است، و اکنون بسیار شبیه زمانی است که برای اولین بار ساخته شد.

بنای یادبود واشنگتن (واشنگتن، دی سی، ایالات متحده آمریکا)

تصویری تاریخی از بنای یادبود واشنگتن

تصویری تاریخی از بنای یادبود واشنگتن

عکس: گتی ایماژ

پرچم های آمریکا و بنای یادبود واشنگتن در دی سی

بنای یادبود واشنگتن امروز

عکس: Lightvision, LLC/Getty Images

سرویس پارک ملی توضیح می‌دهد: بنای یادبود واشنگتن که به شکل یک ابلیسک مصری ساخته شده و بی‌زمان بودن تمدن‌های باستانی را تداعی می‌کند، تجسم هیبت، احترام و قدردانی ملت نسبت به اساسی‌ترین پدر بنیان‌گذار خود است. این بنا که در واشنگتن دی سی واقع شده است، هنوز هم بلندترین سازه در شهر است و در مرکز خرید ملی بین ساختمان کنگره ایالات متحده و یادبود لینکلن قرار دارد.

برج لندن

عکس عتیقه از دیدنی های جهان برج لندن انگلستان

برج لندن در سال 1894

عکس: گتی ایماژ

برج لندن

برج لندن امروز

عکس: رودی سولگان/ گتی ایماژ

ویلیام فاتح برج سفید – قدیمی ترین قسمت برج لندن – را در سال 1066 برای نشان دادن قدرت نورمن و اثبات تسلط خود ساخت. این ساختمان نمادین که هم برای حفاظت و هم برای کنترل طراحی شده، مشرف به رودخانه تیمز است. این برج بیش از هر سازه دیگری نشان دهنده اهمیت گسترده فتح انگلستان توسط نورمن ها در اواسط قرن یازدهم است، به دلیل تأثیری که بر تقویت روابط نزدیکتر با اروپا، بر زبان و فرهنگ انگلیسی و ایجاد آن داشت. یونسکو توضیح می دهد که یکی از قدرتمندترین پادشاهی های اروپا است. این سازه جواهرات تاج را در خود جای داده و هر ساله پذیرای میلیون ها بازدید کننده است. مردم همچنان در برج زندگی می کنند، از جمله نگهبانان یئومن و خانواده های آنها، فرماندار مقیم و سربازان.

source: https://www.architecturaldigest.com/story/the-worlds-most-iconic-buildings-then-and-now