معماری ایرانی اسلامی در ساخت و سازهای شهری احیا شود معماری سه بعدی

درواقع، نوسازی قلمرو اصلی طراحی معماری سایت 3darchitecture است. معماری داخلی توجه خود را به آنچه تبدیل خواهد شد معطوف میکند، در حالی که طراحی داخلی حول آنچه وجود دارد معنا پیدا میکند. به هر حال، اگر قصد دارید تغییراتی در طراحی خانه یا محل کار خود ایجاد کنید، اما مطمئن نیستید که به یک طراح داخلی یا یک معمار داخلی احتیاج دارید، ما در این مقاله تصویر واضحتری را از این دو حوزه را معرفی کردیم. همین مسئله باعث شده فضای کاری مطلوبی در این راستا برای معماران ایجاد شود. فضای کوچکی هم به عنوان اتاق اذوقه در انتها دیده میشود که یک خمره گلی دست ساز در ان وجود دارد . معماری داخلی در واقع پایه و اساس یک ساختمان، به لحاظ داخلی محسوب میشود.

بهتر است در فصول سرد سال مراحل درخواست صدور پروانه ساختمان و مجوزهای لازم انجام شود تا در فصول گرم عملیات ساختمان سازی شروع شود. این بنا به عنوان بخشی از میراث جهانی یونسکو در ایران معرفی شده و درک این موضوع کافیست تا میزان اهمیت آن را درک کنید. طراحی داخلی، جزو گسترده ترین مباحث معماری به حساب میآید و اگر یک معمار بخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد باید وقت زیادی را صرف کند. به طور کلی، دکوراسیون داخلی بیشتر بر جنبه تزئینی وسایل داخلی تمرکز دارد و به نوعی مکمل معماری داخلی و طراحی داخلی به حساب میآید.

به طور کلی، معماری داخلی کاری پیچیدهتر از یک طراحی داخلی است. و باید دارای بالاترین کیفیت طراحی باشد. همه عناصری که در دکوراسیون داخلی به کار میروند، مکمل یکدیگر به حساب میآیند در نتیجه باید به شکل هوشمندانه ای انتخاب شوند. در طراحی داخلی اداری به مواردی از قبیل طراحی نمای ساختمان، متریالهای مورد استفاده در نمای ساختمان، طراحی نورپردازی نمای ساختمان، دفاتر، سیرکولاسیون، ویژگیهای مورد نیاز برای رفع نیاز ارباب رجوع در فضای داخلی و استفاده از فناوریهای نوین توجه ویژهای میشود. همه و همه برای اهداف خاص خود طراحی شدهاند. هنگ کنگ در چین: با میانگین $97.000 دلار هنگ کنگ منطقه ای خودمختار در چین، به خاطر برج های مدرنش، شهرتی خاص در بین معماران پیدا کرده است.

از حدود سال ۱۱۴۰ میلادی به بعد کلیساهایی در فرانسه شمالی برپاشد که از شیوه معماری رومی وار مجزا و متمایز بود. اگر برنامهریزی و طراحی هنوز در حال انجام است (طرح نقشه برای جانمایی فضاها در داخل ساختمان)، تمرکز اصلی بر معماری داخلی خواهد بود. به نوعی میتوان گفت، دانش اصول تحلیل و طراحی سازههای مهندسی با گذارندن دروس دانشگاهی حاصل میشود و از سوی دیگر، حضور در پروژهها و آشنایی با روند ساخت و اجرا، دانش تجربی یک مهندس عمران را افزایش میدهند. طراحی داخلی ساختمان های مختلف از قبیل مسکونی، اداری، تجاری و … علاوه بر طراحی داخلی فضای مسکونی، می­توان به صورت تخصصی در طراحی داخلی ساختمانهای اداری، تجاری یا طراحی ویلا نیز فعالیت کرد. بهراستی نیز، دورهی گوتیک زمانی است که صنعت کتاب سازی از کتابت خانهی صومعههای منزوی به کارگاههای شهری نقلمکان کرد. برای مثال، ویژگی نقاشی گوتیک، در نقاشیهای مدرن نیز، دیدهمیشود. بِشکَم: پیشآمدگی در نمای ساختمان مانند بالکن و ایوان. گرایش عمران-آب: این گرایش نیز مانند گرایش نقشهبرداری، قدری جزئی است و به مطالعه مباحث مرتبط با منابع آب مانند رودخانهها، سدها و کانالهای آبیاری میپردازد.

با وجود منابع سازگار با محیط زیست، جنبش طراحی سبز، تکنیکها و فناوریهای جدید مانند سقفهای شیشهای معماری، کف و دیوارها از جمله مواردی هستند که هم برای طراحان داخلی و معماران داخلی هیجان انگیز میباشند. در حالی که راههای جدیدی برای مقاومسازی منابع نوری با تاثیر بیشتر و عمر طولانیتر نسبت به لامپهای رشتهای یافت شده است اما این لامپها هنوز یکی از پرمصرفترین منابع بهویژه در کاربری مسکونی هستند. طراحان داخلی راه حلهای هوشمند و فنی را در یک ساختار دریافت میکنند تا آن را عملیاتی و سودمند کنند. در کل می توان گفت به طور متوسط درآمد برابر با $98.000 دلار دریافت می کنند.. علاوه بر این و به سبب تفکرات اعمالی، این پروژه از ورود تابش نامطلوب آفتاب به هنگام بعدازظهر به داخل فضاها در امان است. سایه روشن یا کنتراست، مورد دیگری است که نباید از نظر دور بماند.علاوه بر این، طراح باید بر رنگ شناسی و انتخاب برند تسلط کافی داشته باشد تا بتواند یک طرح مطلوب را ارائه دهد.

دکوراتورها، کاملا باید بر رنگ­ شناسی، نورپردازی، زیبایی شناسی و حتی روانشناسی تسلط کافی داشته باشند. معماری علم بسیار پیچیده­ ای محسوب میشود که با هنر ادغام شده است و فردی که می­ خواهد در این عرصه فعالیت کند، علاوه بر دانش کافی باید خلاقیت و ذوق هنری نیز داشته باشد. ، می­گذارند. بسیاری از مواردی که طراح داخلی به آنها توجه می­ کند، می­ تواند تابعی از قوانین خاصی باشد که در بحث ایمنی داخل ساختمان این مسئله محسوس تر است. این چیدمان، تابعی از رنگ، بافت و فرم است. بنابراین وضعیت اشتغال مهندسی عمران در ایران همراه تابعی از قوانین و مقررات دولتی و همچنین بودجه عمرانی دولت در هر سال می باشد و از آنجا که بخش خصوصی نیز تابع قوانین و بودجه دولتی رشد و افول می کند، هر گونه تغییر در آن باعث افزایش و یا کاهش تقاضای نیروی کار در بازار نیروی انسانی خواهد شد.

در معماری داخلی، زیبایی به تنهایی در نتیجه نهایی اهمیت ندارد و به موارد دیگری چون کاربردی بودن فضاها نیز باید توجه داشت تا بدین شکل نیاز و خواسته کارفرما را بتوان برآورده کرد. تبلور این امر را میتوان در بنای کوچک زیبا و ظریفی همچون مسجد “شیخ لطفالله” اصفهان که در اوج زیبایی، ادراک علمی و استادی مسلم است، به وضوح مشاهده کرد. شاید خیلی از افراد بر این باور باشند که معماری داخلی همان طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی محسوب می­ شود در حالی­که این باور کاملا اشتباه است و بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت­هایی وجود دارد که آن­ها را از یکدیگر متمایز می­ کند. معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، همگی به یکدیگر وابسته هستند و اگر هر کدام از آن­ها به دقت به مرحله اجرا نرسند، حسابی دردسرساز خواهند شد. با این حال، طراحی داخلی و معماری داخلی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و بخشی از صنعت طراحی محسوب میشوند. ساختمانهای صنعتی به لحاظ کاربری که دارند معمولاً برای کارخانجات تولیدی و صنعتی، انبارها، آشیانهها، تعمیرگاهها، فضاهای ورزشی و غیره استفاده میشوند.

میتوانیم بگوییم علم و هنری است که ساختمان را با کیفیت، زیبایی، هندسی و مناسب با عملکرد آن طراحی میکند که برای انسان و فعالیت های روزانه اش مناسب است، پس از لحاظ روانشناختی ( روحیه و عواطف و غیره ) باید متناسب با نیاز استفاده کننده باشد. معمار داخلی به آگاهی از نیازهای فیزیکی، دمای فضای داخلی، سطح رطوبت و روشنایی، سیستمهای صوتی، الزامات روانشناختی مانند زیبایی شناسی، سطح فرهنگی و موارد دیگر یک فضای داخلی را دارد تا بتواند معماری را با روحیات انسان در آمیزد. در ادامه قصد داریم با تعدادی از مشهورترین و مهمترین آثار ساخته شده به سبک معماری گوتیک بیشتر آشنا شویم. علاوه بر تکنیکهای پیشرفته طاقکاری، معماران گوتیک از روش منحصربهفرد دیگری برای پشتیبانی سازهای استفاده کردند که به آن ستون های قوسی میگویند. در يكي از الگوهاي طرح چهار صفه كه نمونههاي آن را در بعضي از خانههاي سنتي شهرزواره ميتوان مشاهده كرد، معمولاً يك فضاي مركزي با نقشهاي مربع شكل يا هشت ضلعي در ميان طرح وجود دارد و چهارصفه در امتداد دو محور متقارن متقاطع جاي دارد، غالباً در اين گونه از واحدهاي مسكوني و كاروانسراها ، سطح فضاي مركزي با سطح صفهها در يك تراز و امتداد قراردارند، در حالي كه در بعضي از ديگر صفه بناها مانند برخي از حمامها و حوضخانهها ، سطح هر يك از چهار صفه واقع درچهار طرف فضاي مركزي بلندتر از سطح كف فضاي مياني است.

شاید این تصور به وجود بیاید که طراح داخلی نیز درست همین کار را انجام میدهد در حالی که طراح داخلی، تمرکز خود را روی مسائل مهم دیگری چون انتخاب کفپوش، رنگ دیوارها، ایمنی، کاهش آلودگی صوتی و … بعد از اینکه کلیت فضاها مشخص شد، در بحث طراحی داخلی باید به مسائلی چون ایمنی و انتقال صدا، تجهیزات الکتریکی و… مجله معماری وساختمان با محوریت همکاری موثر با معماران و هنرمندان داخلی و خارجی پا به عرصه وجود نهاده است در عین تاکید بر حفظ مبانی فکری و نگاه انتقادی خویش ، همواره به سایر محورهای فکری موثر در حوزه های مختلف معماری احترام گذارده و هرگز خود را تنها پیام آور این عرصه نمی داند . میزان در دامد رشته معماری داخلی: اما از لحاظ درآمد در جامعه ایران اوضاع کمی متفاوت است چرا که جامعه ما نه جامعه ای چندان مدرن مانند اروپا یا امریکا هست و نه اینکه سرعت رشد و تحول ما به اندازه ی کشور های حوزه خلیج فارس یا آسیای شرقی هست پس به نوعی میتوان گفت که شرایط مخصوص به خودمان را داریم ولی در کل میتوان گفت که کشور ما کشوری در حال توسعه هست و ما با شرایطی رو به رشد مواجه هستیم حال آنکه این رشد با سرعتی نوسان دار همراه است، اما با این حال این رشته در حال حاضر و آینده معاصر درآمد نه چندان بد و خوبی را دارد تا جایی که امروز فارغ التحصیلان این رشته با اندکی سابقه کار یا حتی بدون سابقه کار می توانند با حقوقی در حوالی ۳ الی ۴ میلیون تومان شروع به فعالیت کنند و با کسب تجربه و تلاش هر روز بر این مقدار بیافزایند اما نکته حائز اهمیت در این رشته این هست که معماری داخلی یک رشته کاربردی و کاملا مهارت محور هست و لزوما افراد در این عرصه با مدرک تحصیلی و یا برند دانشگاه خود سنجیده نمی شوند و به نوعی می توان گفت که اولین معیار سنجش مهارت هست و سپس تحصیلات و برند دانشگاه محل تحصیل شما.

با آنکه تردیدی نیست بنای سده های میانه از این تسلط خویش بر مسائل فنی لذت ها میبرده و احتمالاً در موارد بسیار شیفته آنها می شده، نمی گذاشت که مسائل مزبور، فی نفسه هدف شوند. زندگی در مجتمعها هویت اجتماعی و اقتصادی شهر را خدشهدار میکند. شهرها اکنون از این ساختمانها پر است، بسیاری از بانکها رستورانها و شاید کارخانههای صنعتی که اکنون به ساختمانها و آپارتمانهای بلند تبدیل شدهاند یا حتی ایستگاههای راه آهن که به گالری هنری شده است که البته فشارهای اقتصادی نیز در این زمینهها بی تثایر نبوده. از سوی دیگر مقاومت سازههای بتنی در برابر حریق و انبساط گرمایی نسبت به سازههای فولادی بیشتر است؛ در نتیجه در نواحی گرم و کویری هم سازه بتنی گزینه بهتری خواهد بود. درنهایت این موارد انگیزه بیشتری به کپکام و تیم توسعهدهنده داد تا هرچه سریعتر نسبت به ساخت قسمت جدیدی از آن اقدام کنند.

۷- عظیم ترین کوره خورشیدی جهان در اودیل فرانسه را ملاحظه می کنید که می تواند تا دمای بیش از ۳۰۰۰ درجه سلسیوس برسد. طرح داخلی ساختمان اذعان حضور حیاط بلوک داخلی در شهر به عنوان مکانیسم برای تطبیق با زمینه است. در مواجهه با قوانین سختگیرانه زمین، محدودیت های ساختمانی و دستورات حفظ درخت، این پروژه به سه بلوک آپارتمانی جداگانه تقسیم شد که توسط شبکه ای از مسیرها به هم متصل می شوند. ۴- همکاری با مراجع مسوول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرحهای جامع و تفصیلی و هادی شهرها توسط اعضای سازمان حسب درخواست. کلیساهای جامع در سراسر جهان، طرح های عظیم و رنگارنگ شیشه های رنگی قبل از ظهور معماری گوتیک را در خود نداشتند. در حالی که کسی که با 5 سال سابقه کار حدود دو برابر یعنی ماهانه $46.000 دلار هنگ کنگ درآمد دارد. انگلستان – میزان متوسط درآمد سالانه طراح داخلی برای افراد تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۳۱.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه ۴۱.۰۰۰ دلار و برای طراحان ارشد بیش از ۶۸.۰۰۰ دلار می باشد. یک معمار سایت در این کشور ماهانه بین $17.000 تا $25.000 دینار و یک معمار ارشد بین $29.000 تا $45.000 دینار درآمد دارد.

گرچه بسیاری از شباهتها بین این دو مقوله دیده میشوند و افراد مشغول در صنعت طراحی اغلب از این دو اصطلاح به صورت مشابه استفاده میکنند، اما بین طراحی داخلی و معماری داخلی تفاوتهایی وجود دارند. طراحی داخلی، طبق اصول ایجاد و حفظ یک محیط پایدار مطابق با الزامات نظارتی انجام میشود. در دوره رنسانس، فرانسویان تغییرات اساسی را در معماری داخلی ایجاد کردند و فضاهای با شکوهی را با مبلمان چوبی و کف ماربل فراهم کردند. تعادل وقتی ایجاد خواهد شد که وزن بصری بندها و عناصر دیگر معماری داخلی، به یک میزان در فضا توزیع شود. این نکتهی بدیهی، در مورد معماری نتایج جالبی بدنبال دارد؛ دیدن ساختمانی که تحت فشار قرار دارد نوعی احساس فشار را در ما ایجاد میکند و دیدن ساختمانی که فشار آرامتری را تحمل میکند، با احساس آرامش بیشتری همراه است. در ابتداییترین شکل، وقتی یک معمار را استخدام میکنید، نه تنها به شکلهای یک فضا، بلکه به تصاویر بزرگ مانند موضوعات ایمنی زندگی، مهندسی، مصالح بیرونی و موارد دیگر توجه میکنید. سبک گوتیک تکنیک های نوین ساختمانی جدیدی را به وجود آورد که کلیساها و دیگر ساختمان ها را به ارتفاع زیاد می رساند.

پس استادان گوتیک چگونه توانستهاند این قبیل سازههای عظیم را بسازند؟ این روند معمولاً پس از ساخت بنا، شامل ایجاد طرح کلی، انتخاب رنگ، تعیین آثار هنری (تابلو و مجسمه)، چیدمان مبلمان، اثاثیه یا لوازم داخلی و موارد دیگر هستند. نوع متریال اعم از وسایل خانه، پرده، رنگ، تصاویر پس زمینه را انتخاب میکنند. همچنین برخی دیگر از معماران تنها کار دکوراسیون داخلی آشپزخانه را انجام میدهند و مسئولیت طراحی بخشهای دیگر را به همکاران خود میسپارند. ریبون به سه بخش اساسی معماری، هوشمندسازی و کانسیرج سرویس تمرکز کرده است؛ در بحث معماری همکاری مشترک با دفتر دیگر باعث ایجاد یک فرم و هویت مستقل برای پروژه شد هویتی که با دو بال هوشمندسازی و کانسیرج سرویس ریبون را به یک اثر فاخر در حوزه ساختمانهای اداری ایران تبدیل کرده است. این موضوع یکی از دغدغههای اصلی شهرداری است که موجب شد دستورالعملی صادرکند و موجب جلوگیری تکروی معماران در ساختوساز شود و منظور شهرداری از محدودکردن تنوع ساختوساز در شهر، ایجاد یک نمای چشم نواز در شهر است؛ مسئلهای که میتواند هویت یک شهر را زیر سؤال ببرد و چهره آن را مخدوش کند. برای این منظور میتوان از رنگ یا لوازم خاصی بهره گرفت. نمای مدرن از قدیم تا اکنون در کشورمان از جایگاه خاصی بهره مند بوده و با توسعه علوم و دستاورد ها در زمینه متریال و جنس مصالح ساختمانی شیوه های جدیدی در جهان معماری شاهد هستیم .نمای مدرن از جمله شیوه هایی است که از نوآوری ها و خلاقیت های معماران بهره میگیرد.نمای مدرن از قائده و قانون خاصی تبعبت نمیکند بلکه استفاده صحیح از مصالح و ترکیب به جای فرم و رنگ است.

برای اینکه طرح خیلی خاص و منحصر به فرد شود، مهندس طراح باید از خلاقیت و ذوق هنری خود بهره بگیرد. با بررسی این دو حوزه، حالا قادر به ایجاد اصطلاحات کاربردی، تعیین نقشها و مسئولیتها و درک این موضوع هستیم که طراحی با یک سبک خاص شروع میشود و با دیگری به پایان میرسد. طراحی داخلی پیوند بین رنگهای مختلف، الگوها، مواد و پارچهها را ایجاد میکند. مدت زمان قابل توجهی است که بحث در مورد تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی همچنان وجود دارد. در این نوع، اتصالات کاملاً به صورت صلب بوده و تیرها اجازه حرکت در هیچ جهتی را ندارند؛ این اتصال از طریق ورق زیر سری و روسری به عنوان نشیمن و نبشی صورت میگیرد.

اما اگر ساختوساز تمام شده است و تنها گزینه، ترکیب ایدههای جدید و شگفت انگیز در طرح فضای داخلی از طریق دکوراسیون و موارد دیگر باشد، طراحی داخلی وارد میدان میشود. طراحی داخلی فرآیند شکل دادن به تجربه فضای داخلی، از طریق دستکاری حجم مکانی و تصفیه سطح است. طراحی داخلی با توجه به هر کاربری، دارای ویژگیهای مخصوص به خود است ولی با این حال چند نکته اساسی در رابطه با طراحی داخلی در فضاهای مختلف وجود دارد. ، همگی در بحث معماری داخلی قرار می­ گیرند و با بهره­ گیری از کف، سقف و دیوارها، این تفکیک انجام می­ شود.