رصدخانه های زیبا: 6 رصدخانه خیره کننده در سراسر جهان

ستاره‌ها انسان‌ها را برای قرن‌ها مجذوب خود کرده‌اند، و رصدخانه‌های زیبا به جاذبه‌های مسحورکننده آن‌ها احترام می‌گذارند و در عین حال به ما کمک می‌کنند تا دنیای اطراف خود را بیشتر درک کنیم. این مکان‌ها علاوه بر خیره‌کننده‌های معماری، به عنوان محیطی برای تحقیقات علمی تاریخی مانند کشف سیارات جدید یا دیگر اجرام آسمانی عمل کرده‌اند. آنها به طور مداوم یادآوری می کنند که ما می توانیم هم شگفتی ایجاد کنیم و هم از شگفتی هایی که برای ما خلق شده اند در یک زمان قدردانی کنیم. اینجا، آگهی سفری به شش رصدخانه زیبا در سراسر جهان دارد.

رصدخانه نجومی جانتار مانتار دهلی نو

قدیمی ترین رصدخانه در این فهرست، Jantar Mantar در دهلی نو، به قرن هجدهم باز می گردد.

عکس: Tuul & Bruno Morandi/Getty Images

Jantar Mantar (دهلی نو، هند)

رصدخانه Jantar Mantar قدیمی ترین و معروف ترین سازه هند برای تماشای حرکات اجرام آسمانی در آسمان است. در سال 1724 توسط مهاراجا جای سینگ دوم ساخته شد که علاقه زیادی به نجوم داشت و برای جمع آوری جداول نجومی و مشاهده و پیش بینی حرکات خورشید، ماه و سیارات استفاده شد. جانتار مانتار با معماری ماسه سنگی چشمگیر با اشکال هندسی و رنگ های عمیق سفالی، به عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شده است. Jantar Mantar به “ابزاری برای اندازه گیری هماهنگی آسمان ها” ترجمه شده است.

رصدخانه تید

آسمان صاف بالای اقیانوس اطلس کمک کرد تا رصدخانه تید اسپانیا به مرکز بین المللی تحقیقات آسمانی تبدیل شود.

عکس: مانوئل روماریس/گتی ایماژ

رصدخانه تید (جزایر قناری، اسپانیا)

این رصدخانه در جزیره تنریف اسپانیا که در ارتفاع 7841 فوتی از سطح دریا در بالای آتشفشان تید قرار دارد، در سال 1964 افتتاح شد. مجموعه وسیعی از تلسکوپ‌های خورشیدی و شبانه محدوده تید را مشخص می‌کند و ده‌ها گنبد سفید آینده‌نگر در مقابل این تلسکوپ‌ها برجسته هستند. چشم انداز تا حد زیادی یکنواخت از قله های آتشفشانی جزیره. این سازه‌های نورانی که از طریق جاده‌های کوهستانی پرپیچ‌وخم قابل دسترسی هستند، تلسکوپ‌های تعدادی از کشورها را در خود جای داده‌اند، زیرا تید یکی از اولین رصدخانه‌های واقعاً بین‌المللی در جهان بود. این رصدخانه با کشف چندین سیاره کوچک و همچنین اولین ستاره کوتوله قهوه ای شناخته می شود.

source: https://www.architecturaldigest.com/story/most-beautiful-observatories-around-the-world