تفاوت معماری ایرانی با معماری دنیا معماری سه بعدی

2. به علت انعکاس نور، فضا را بزرگ تر نشان می دهند. هنر معماری گوتیک در میان سالهای ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت. کلیسای نوتردام تا قرن دوازدهم پا بر جا بود. واژه ی”نیارش” در معماری گذشته ایران بسیار به کار می رفته است .نیارش به دانش ایستایی، فن ساختمان و مصالح شناسی گفته می شده است.معماران گذشته به نیارش ساختمان بسیار توجه می کردند و آنرا از زیبایی جدا نمی دانستند.آنها به تجربه به اندازه هایی برای پوشش ها و دهانه ها و جرزها دست یافته بودند که همه بر پایه ی نیارش به دست آمده بود. همچنین ترجیح میدادند از رنگهای ملایمتر برای پنجرههای رنگی کمک بگیرند تا هم نور بیشتری به داخل بتابد و هم نقش و نگارهای آن بیشتر به چشم بیاید. ویژگی های معماری گوتیک اگرچه باتوجه به مکان ،قدمت و نوع سازه میتواند متفاوت باشد اما در اکثر ان ها یک سری از المان های خاص به چشم میخورد که شامل: پنجره هایی باشیشه های رنگی بزرگ، قوس های نوک تیز، طاق های اجدار،ستون های قوس دار و تزئینات اراسته می باشد.

سبک قدیمی معماری رومانسک ، با سقف های گرد ، دیوارهای ضخیم عظیم ، پنجره های کوچک و فضای داخلی کم نور ، با طاق های بلند گوتیک ، دیوارهای نازک و پنجره های شیشه ای رنگ آمیزی بزرگ جایگزین شده بود که نور را در فضای داخلی پوشانده بود. بازار کار رشته معماری داخلی به چه صورت است؟ در این پلانها سیرکولاسیون ارتباطی بین فضاها و هر یک از واحدها به صورت استاندارد رعایت شده است. به طور کل اگر بخواهیم این سبک را مورد بررسی قرار دهیم باید ابتدا درباره منبع های الهام ان صحبت کنیم. در این سازه عمدتا عضو هایی عمود بر یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و از طریق اتصالات به یکدیگر متصل می گردند.

این بنا در ۶ طبقه و یک طبقه پارکینگ ساخته شده است؛ طبقه ی همکف به عنوان فضای لابی و بخش تجاری پروژه در نظر گرفته شده است و باقی طبقات نیز بخش اداری مجموعه را تشکیل می دهند. همچنین، دیتیلها ممکن است پلان یا برش از یک بخش ساختمان باشند و به مانند سایر نقشهها به صورت دوبعدی و با دست و نرمافزار هم قابل ترسیم هستند. انتخاب رنگ در معماري داخلي رويکردهاي مختلفي را در طراحي ايجاد مي کند و بيشتر از هر عامل مستقل ديگري مي تواند فضاي کسالت بار و يکنواخت محيط داخل را به مکاني دلنشين و روح بخش مبدل سازد. در واقع ، سقف دیگر به دیوارها تکیه نمی کرد. در مقابل ، معماران گوتیک وزن سقف را در امتداد سقف ، در سراسر دیوارها به یک پشتی بلند (نیمه قوسی) و سپس تکیه گاه های عمودی (پایه ها) به زمین منتقل کردند.

پیشینه این سبک هنری به قرون وسطی و اروپا بازگشته و طولی نمیکشد که در همان قرن ۱۲، توجهات به سبک معماری منحصر به فرد گوتیک در اروپا افزایشیافته و به تدریج کلیسا و کلیساهای جامع مختلفی در دیگر کشورهای این قاره ساختهشدند. این که چرا گوتیک را یک سبک منحصر به فرد میدانیم، نیاز به توضیحات زیادی دارد، اما به طور خلاصه میتوان گفت سبک گوتیک از سایر روشهای ساخت و ساز کلاسیک در اروپا و خاورمیانه نزدیک (شامل کشورهایی چون عراق، ایران، ترکیه و…) الهام گرفتهشده و با ایجاد تغییراتی در آنها به یک سبک نو ختم شد. هوشنگ سیحون ابتدا مدرک معماری را در دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفت و بعد برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد.هوشنگ سیحون به مرد بناهای ماندگار میدانند و علت این شهرت نیز کارهای چشمگیر او در زمینه طراحی بناهای یادبود برای مفاخر ایرانی است.

در دوران گوتیک پسین (Late Gothic)، توجه بیشتری به ساختمانهای غیر مذهبی میشد؛ در نتیجه خصوصیات سبک گوتیک را میتوان در بسیاری از ساختمانهای شهرداری و حتی خانههای مسکونی نیز مشاهده کرد. در دوران گوتیک اولیه ، مجسمه ها و نقوش برجسته از مجسمه های رومانس در شکل های سخت و سلسله مراتبی خود تغییر چندانی نداشتند – شاهد نمونه های موجود در درگاه سلطنتی کلیسای جامع شارتر (1145-55) باشید. در خارج ، انبوهی از مجسمه های سنگی تزئیناتی و همچنین روایت کتاب مقدس ، با مجسمه های قدیسین بر روی دیوارها ، و نقوش برجسته پیچیده در اطراف درگاه ها و درها اضافه شده است. بر اساس گفته های بالا، هدف طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است.

این بلندی و ارتفاع که هر کلیسای جامع را برجسته می کرد، به طور نمادین به سمت آسمان اشاره کرده و طاق هایی به شکل مشابه را در خود جای می داد. شیوه معماری گوتیک یکی از سبک های برجسته تاریخی در معماری است. ویژگی برجسته دیگر کلیسای گوتیکی ستونهای گروهی است. ویژگی بارز گوتیک رایونان پنجره عظیم مدور گل رز است که نمای غربی بسیاری از کلیساها مانند کلیسای جامع استراسبورگ (1015-1439) را آراسته است. و توجه کمتر به ارتفاع، از دیگر ویژگیهای بارز سبک گوتیک انگلیسی ابتدایی بود. در سال حدود به 13 میلیون نفر برای دیدن کلیسای نوتردام به جزیره سیته در میان رود سن میروند. از بهترین مکانها برای طراحی تراس، مکانی مشرف به حیاط و در ارتباط مستقیم با آشپزخانه است. معمار داخلی، به معنای ارائهٔ خدمات حرفهای در ارتباط با طراحی و ساخت فضای داخلی ساختمان است. طراحی دکوراسیون داخلی ، یکی از رشته هایی است که چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران محبوبیت بسیار زیادی دارد. طاق آجدار شامل استفاده از طاق های بشکه ای شکل است – طاق هایی که به موازات یکدیگر قرار می گیرند تا سقف گرد را پشتیبانی کنند. در این صورت در دسته ی گوتیک عاشقانه قرار میگیرن.

مسجد صوفیه قبرس یکی از همین موارد خاص است که ساخت آن از سال 1209 آغاز شد و تکمیل آن تا اواخر قرن طول کشید. این شیوه از معماری مذهبی با بازسازی کلیسای سن دنی فرانسه از تاریخ 1137 الی 1144 میلادی آغاز به کار کرد. با این فرق که شیوه گوتیک در خدمت کلیسا بود. روند صنعتی سازی ساختمان در ایران تا قبل از دهه 60چندان ملموس و دارای مفهوم نبوده است زیرا این صنعت وابسته به صنعت ساخت غرب بوده است ولی در حال حاضر متخصصان ایرانی می توانند همانند سازندگان خارجی قدم بردارند . طراحی داخلی به روش روستیک الهام گرفته از طبیعت می باشد و با استفاده از متریال طبیعی مانند چوب، الوار، کنف و کاه گل طراحی خانه را از سبک های صنعتی دور می نماید. کار معمار محدود به طراحی دفاتر شرکت نیست بلکه طراحی خانه ، آپارتمان، مجتمع های صنعتی، بیمارستان ، هتل، ترمینال های فرودگاه، استادیوم، مجتمع های خرید و فروش، مدارس و غیره را معمار می تواند انجام دهد. این شیشه های لوله نما،که به طور معمول بلند و قوس دار(Lancet windows) یاپنجره های دایره ای شکل (Rose windows) هستند؛به وفور بزرگ تر از ان هایی هستند که در بقیه ی کلیساها به چشم میخورند.

عامل زمان در ساخت اسکلت فلزی اهميت دوچندان يافته و اين امر گرايش به سازه فلزی هاي پيش ساخته را افزايش داده است همچنين با افزايش جمعيت جوامع بشري علاقه به داشتن فضاهاي بزرگ بدون حضور ستون هاي مياني خواهان بسيار پيدا كرده است .در اين راستا از اوايل قرن حاضر تعدادي از متخصصين مجذوب قابليت هاي منحصر بفرد سازه هاي فضاكار گشته و پاسخ بسياري از نيازهاي جديد را در اين سازه ها جسته اند و البته به نتايج بسيار مثبتي نيز دست يافتند . انها قابلیت انعطاف دارند که عکاسان را قادر به جابجایی یا کج کردن دوربین بدون دردسر میسازد. به روز کردن محیط اداری با استفاده از کاغذ دیواری، طراحی ترکیبی و نورپردازی حرفهای باعث میشود تا راندمان کاری کارکنان نیز بالاتر برود. نوع ترکیبی طراحی مجتمع مسکونی باعث می شود تا مهندسی معماری به گونه ای انجام شود تا بتوان از حداکثر مزایای آن ها استفاده نمود و معایب آن ها را به حداقل رساند. بنابراین سنگ تراشی تزئینی معروف به tracery ، همراه با مجموعه ای غنی از سایر ویژگی های تزئینی ، از جمله رواق های بلند ، قلل و گلدسته ها اضافه شد. متأسفانه، نظام آموزشی جدید کشور با الگو گیری از برخی نظام های غربی شکل گرفته است و تجربیات مفید و ارزشمند گذشته نادیده گرفته شده است بنابراین شناخت تجارب و آشنایی با آن، و همچنین ادغام آن با نظام آموزشی فعلی کشور، می توان گامی بزرگ در بهبود توانایی های معماران جوان کشور و نیز اوج دوباره معماری ایرانی برداشت.

برای تأثیر معماری گوتیک بر ساختمانهای مدرن انگلستان و آمریکا ، نگاه کنید به: معماری قرن نوزدهم. جوشها در همه بخشها بایستی منطبق بر اطلاعات نقشه بوده و از لحاظ بعد و طول جوش و كنترل كیفیت لازم بررسی گردد. پس از بررسیهای لازم در فاز یک معماری، وارد مرحله بعدی ساختمان سازی میشوید! سه مرحله از طراحی معماری گوتیک را می توان تشخیص داد: گوتیک اولیه ، متعالی و شعله سان. به بیان ساده ، تا زمانی که سازندگان گوتیک انقلابی در طراحی ساختمان ایجاد نکردند ، وزن سقف (طاق) به طور کامل بر روی دیوارهای نگهدارنده سقوط کرد. مدیران ساخت و ساز: مدیران ساخت و ساز از زمان برنامه ریزی تا پایان کار بر پروژه نظارت میکنند و مطمئن میشوند که پروژه به موقع تمام میشود و بودجه آن به درستی خرج میشود. انتهای شرقی کلیسای جامع گوتیک اولیه شامل یک طرح نیم دایره به نام اپسید بود که محراب بلندی را احاطه کرده بود.

در این قسمت از معرفی سبک گوتیک آشنایی با کلیسای نوتردام میباشد که در شهر پاریس و در کشور فرانسه واقع شده است. طرح های گوتیک Flamboyant در بسیاری از سالن های شهر ، سالن های صنفی و حتی مسکن های داخلی مشهود است. معماری داخلی وابسته به هیچ موضوعی نیست و مستقل در فضا عمل میکند ولی طراحی داخلی وابسته به معماری داخلی است و بعد از آن شروع به عمل میکند. کلیساهای جامع با طاق های مشابه و پنجره ها به زودی ظاهر شدند ، که با نوتردام دو پاریس (c.1163-1345) و کلیسای جامع لائون (c.1112) شروع شد. از دیگر نمونه های مهم می توان به برج شمالی شارتر و تور دو بور در روآ اشاره کرد. این در حالی است که در خانه های ویلایی نیازی به رعایت این قوانین وجود ندارد. احیاگری گوتیک که توسط جان روسکین منتقد هنر (1900-1919) پشتیبانی می شد و عمدتا به دلیل ویژگی های تزئینی و رمانتیک خود به کار می رفت ، به لطف ساختمانهایی مانند: خانه های پارلمان (تکمیل شده 1870) ، طراحی شده توسط چارلز بری و هنرهای ویکتوریایی ، انگیزه قابل توجهی به هنر ویکتوریا بخشید.

از میان نمونههای قابل توجه میتوان کلیسای شارتر (Chartres Cathedral)، رنس و بووه (Beauvais) را نام برد. مدرسه سپهسالار تهران، مسجد جامع یزد و مدرسه معیرالممالک از نمونههای شناخته شده استفاده از رواق در معماری ایرانی هستند. در شکل زیر یک تیر ساده نمایش داده شده است. پوشش سقف شبستان آن نیز از عناصری ساده مانند پوست چهارپایان بود؛ در ضمن، سایبانی در برابر نور شدید آفتاب همیشه استفاده میشد تا از نخلهای خشک و درختان بیبار بهعنوان ستون و تیر استفاده میشد. این آرایش جدید نه تنها وزن طاق سقفی (و در نتیجه رانش بیرونی) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، بلکه وزن طاق نیز در امتداد یک دنده سنگی متمایز ، و نه در امتداد یک لبه دیواری پیوسته ، منتقل می شود و می تواند از زیر کانال هدایت شود. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوهنامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این نوشتار کمک کنید. مبلمان به دو گروه کلی تقسیم می شود: اول، مبلمان قابل حمل که قابلیت حمل و جابه جایی در آن وجود دارد. حتی برخی از کاروانسراهای ایرانی مانند کاروانسرای رباط شرف در نیشابور دارای دو حیاط مجزای عمومی و خصوصی بودهاند.

هر ساختمانی می تواند در صورت نیاز مقاوم سازی شود.مقاوم سازی در واقع افزایش مقاومت ساختمان در برابر نیروهایی است که به آن وارد می شود. آنها بهخوبی تحقیق نمود و سپس اقدام به انتخاب رشته کرد، تا بتوان بهترین رشته دانشگاهی که متناسب با توانایی های فردی داوطلب است انتخاب نمود. معماری اصلی ترین شکل هنر گوتیک بود و ویژگیهای اصلی ساختاری طراحی معماری گوتیک ناشی از تلاش سنگ تراشان قرون وسطایی برای حل مشکلات مربوط به حمایت از طاق های سنگین سقفی (سقف های طاق دار) در دهانه های وسیع بود. ۳ مرحله برای سیر تکاملی سبک گوتیک در نظر گرفتهمی شود که با نام گوتیک آغازین، پیشرفته و پسین شناخته میشوند. در واقع ، در مرحله رایونان ، معماران و سنگ تراشان کلیسای جامع توجه خود را از کار بهینه سازی توزیع وزن و ساخت دیوارهای بلندتر دور کرده و در عوض بر ظاهر ساختمان تمرکز کردند. عمر مفید ساختمان و احتمال بروز خطرات جانی و مالی تقاضای تخریب و نوسازی دارند لکن خوانده به عنوان مالک طبقه همکف مخالفت مینماید نظر به محتویات پرونده دادگاه با توجه به مواد 8 و 13 الحاقی قانون تملک آپارتمان ها با عنایت به نظریه مشورتی اداره حقوقی به شماره 1055/7 ـ 6/12/80 موضوع را به هیأت 3 نفره کارشناسان ارجاع نمود که در نظریه واصله مورخ 30/1/92 تأکید گردیده: (عمر مفید ساختمان به پایان رسیده و سازه موجود ازنظر استحکام و به خصوص مقاوم بودن در مقابل زلزله با ضوابط و مقررات فعلی منطبق نیست لیکن در حال حاضر آثاری از خرابی ساختمان و یا بیم خطر جانی و مالی مشهود نمی باشد.) نظریه مذکور که مصون از تعرض باقی مانده است از طرفی پایان رسیدن عمر مفید ساختمان را تأیید نموده است و از طرف دیگر بر عدم رعایت استانداردهای موجود ازجمله ضد زلزله بودن محل اذعان نموده است که خود خطر بالقوه محسوب میگردد نظر به جمیع مراتب دادگاه دعوی مطروحه را صحیح و ثابت تشخیص و مستنداً به مواد 198 و 519 قانون آیین دادرسی مدنی و مواد 8 و 13 الحاقی 1376 قانون تملک آپارتمان ها خوانده را به تخلیه ملک جهت بازسازی محکوم و از باب تسبیب به پرداخت خسارت دادرسی متعلقه وفق تعرفه در حق خواهان ها ملزم مینماید.

ادغام همه عناصر ساختاری فوق در یک سبک معماری منسجم ابتدا در ایل دو فرانس (منطقه اطراف پاریس) رخ داد ، که ساکنان مرفه آن منابع کافی برای ساخت کلیساهای جامع بزرگ را داشتند که اکنون نماد معماری گوتیک سایت 3darchitecture است. یکی از بهترین مثالهایی که میتوان برای شیوه معماری گوتیک در فرانسه زد کلیسای جامع شارتر میباشد. اگر بخواهیم دو دوره ای که شیوه معماری گوتیک در آن قرار داشت. پروژه کامل پلان های خانه دو طبقه شیک و زیبا -… صندلی ها، تاج تخت ها و کابینت ها همراه با قوس بوده و پایه ها با انتهای مارپیچ بوده اند و لوازم خانه با پارچه های سنگین از رنگ های تیره و غنی تشکیل می شدند. رنگ گوتیک- با معماری باشکوه و مبلمان سنگین، سبک گوتیک خود را به سمت رنگ های غنی و تیره می برد. معمولا یک ویژگی خاصی در اونها به شکل اغراق شده ای برجسته میشه. با این حال از آشور اغلب نقش برجسته باقی ماندهاست و تنها یک مجسمه. اما در حال حاظر در اروپا که هیچ در فرانسه هم کلیسا های بزرگتر از آن موجود است. با این حال، معمارانی که به سبک گوتیک کار میکردند، بهجای طاقهای پهن و گرد مشخصه ساختمانهای رومی، از طاقهای نوک تیز بلند و نازک موجود در معماری اسلامی استفاده کردند.

نمای بیرونی آن پیچیده تر از قبل بود ، خطوطی ,از اسکله های عمودی با دیوارهای فوقانی با تکیه گاههای معلق به هم متصل می شدند و پنجره های بزرگ . به طور معمول ، دیوارهای بیرونی طولانی کلیسای جامع با خطوطی از اسکله های عمودی متصل به قسمت بالای دیوار به شکل یک نیم طاق معروف به پشت بند معلق پشتیبانی می شد. انتشار این مجله می تواند به ارتقا و توسعه ساخت و ساز ایمن درکشور، در دسترس قرار دادن و ایجاد بستری مناسب جهت موضوعات جدید پژوهشی برای استفاده علاقه مندان به این حوزه، ایجاد ارتباط و پیوند بین مفاهیم علمی- پژوهشی در زمینه علوم ساختمان، انتقال و تبادل تجربیات و دستاوردهای تازه علمی در سطوح مختلف و انتشار نتایج تحقیقات و بررسی ها درباره موضوعات مرتبط با مهندسی ساختمان و علوم مسکن کمک کند. معماران گوتیک برای گنجاندن سقفهای بلندتر و پنجرههای بلندتر در طرحهای خود، از طاقکاری آجدار استفاده کردند. خیلی زود، از ساختارهای مشابه این بنا که شامل شکلهای هندسی تکراری و قدرتمندی در نمای داخلی بود، برای ساخت کلیسای نوتردام و کلیسای جامع لائون (Laon Cathedral) نیز کمک گرفتند. در اینجا شهرداری برگهای با عنوان برگه استحکام بنا برای صدور پایان کار از شما میخواهد.

علاوه بر این ، معماران گوتیک طاق های گرد طاق بشکه را با طاق های نوک تیز جایگزین کردند که وزن طاق را در جهت عمودی تری توزیع می کرد. به همین دلیل از این سازهها، علاوه بر ساختمانسازی در پروژههای شهری و پلسازی هم میتوان کمک گرفت. در برخی از دفاتر، اتاق مدیریت باید جوی کاریزماتیک را بر حضار القا کند؛ در حالی که در برخی سازمانها تاکید بر فضایی گرم و صمیمی مطرح باشد. فضاهای وابسته: فضاها یا اتاق هایی هستند که در ارتباط مستقیم با روند کاری مجموعه های اداری نیستند ولی در بهبود روند کاری بسیار موثر هستند. حالا زمانی که سبک گوتیک ویکتوریایی را تصور می کنید، کلیساهای تزئین شده ی پیچیده ی باستانی را به جای اتاق های کهنه و تاریک تصور کنید.