تاریخچه + عناصر، سبک ها و اصول معماری سه بعدی

اپراتور نرم افزار ایتبس کسی است که می تواند بارها و بارها پروژه ای که قبلا آن را آموزش دیده است مجددا طراحی کند اما در انجام پروژه های جدید و چالش دار با مشکل مواجه می شود. به جرات می توان گفت سازه هر بنایی که احداث می گردد مهم ترین رکن در عملیات اجرایی بنای مورد نظر خواهد بود به خصوص در کشور ما که بر روی گسل های متعدد زلزله خیز بنا شده و متاسفانه در طول سالهای متمادی تجربیات ناخوشایند بسیاری در بحث تلفات جانی و اقتصادی در پی هر زمین لرزه داشته ایم از این رو بیش از پیش بر ما ایرانیان واجب است نسبت به اصول مهندسی طراحی سازه اهتمام ویژه به خرج دهیم و سعی بر آن داریم تجربیات تلخ گذشته تکرار نشود. عمدتا محاسبه حجم فولاد به کار رفته به افراد کمک می کند که میزان هزینه های ناشی از سازه های فولادی را تخمین بزنند.

در این طراحی ظرفیت باری سازه به صورت منطقیتری در نظر گرفته میشود و با استفاده از محاسبات آن میتوان آستانه تحمل سازه را برای تغییر شکل یا ترک خوردن به دست آورد. اگرچه در سوی دیگر این لولا و در پشت این تاخوردگی، سابقهای از «ایرانگراییها» قابل تشخیص است که میتوان ردشان را تا نهضت شعوبیه و حتی قدیمتر، چنانکه غالباً گفته شده تا دوران ساسانیان، عقب برد؛ اما آن «حضورهای تاریخی مبهم از ایران» بهواقع در همین گام کوتاه اخیر، شاید بتوان گفت صرفاً از عهد ناصری به این طرف، به قالب آشنای «دولت-ملت ایران» درآمدهاند و تدریجاً در معناهای فراگیر امروزیشان در پیرامون ما بازآرایی شدهاند. در صنایع دستی به قطعه مشبک ساختهشده از چوب ارسی میگویند که نقشهای زیبایی روی آن ایجاد کردهاند، ارسی میتواند دارای شیشههای رنگی کوچک و یا بدون شیشه باشد. در طبقه بالا، نورگیرها در بعضی از اتاق های خواب نیز وجود دارد، اما برای ایجاد حریم خصوصی برای ساکنان با شیشه های مات پوشیده شده است. دوطبقه بالا دارای فضاهای اختصاصی بیشتری است، اتاق خواب مستر و حمام در طبقه چهارم و همچنین آشپزخانه و اتاق مطالعه و سه اتاق خواب و حمام در طبقه پنجم که در اطراف یک اتاق نشیمن قرارگرفته اند.

به عبارت دیگر در گذشته فرد نیازی به دیدن آموزش تحلیل غیر خطی سازه برای تبدیل شدن به یک طراح سازه نداشت اما امروزه با توجه به آیین نامه ها موجود داخلی و خارجی در این حوزه لازمه یک مهندس می باشد. سازه های پارچه ای در طول ۶۰ سال گذشته مسیر طولانی را پیموده اند. به همین دلیل باید این محصول را از جایی خریداری کنید که خود را متعهد به فروش بلبرینگ باکیفیت می داند. دومین راه کسب درآمد برای یک شخص که توانایی طراحی سازه دارد گرفتن پروژه به صورت شخصی است. اسناد بالادستی، قانون اساسی و چشماندازها که زیرنظر رهبری است بسیار عالی است ولی قوانینی که در وزارت مسکن، شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداریها و شوراهای شهر و روستا بسیار اشکالات زیادی دارد که توضیح دادم همه دنبال رویکرد مادی و حقفروشی و تغییر کاربری زمینها هستند. اسکیس زنی یک مهارت حرفه ای برای تقویت این حوزه است که ما در دوره طراحی داخلی و دکوراسیون به شما آموزش خواهیم داد. میتوان با جوش یا پرچ یا پیچ کردن قطعات جدید ، تقویت نمود و یا قسمت یا دهانه هائی اضافه کرد . تعریف دکوراسیون داخلی : علم و هنر ارتقای درون یک محیط که هدف آن درست کردن یک محیط زیبا بر اساس علایق افراد می باشد.

در این رابطه، آهن یک فلز خنثی بوده که برای تعدیل مجموعه های رنگی تند و نامتعادل مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیب آن با سایر فلزات منافات ندارد. به همین دلیل میتوان گفت که کیفیت بالا و استحکام خوبی دارد. از لحاظ هزینهای سازه بتنی بهصرفهتر است و قیمت تمامشده کمتری دارد. پس در واقع هزینهای که شما پرداخت کردهاید، در روز حادثه، به شما بازگشت دادهمیشود. سازه غشایی از جمله معدود تکنولوژیهایی ساختمانی میباشد که با قابلیت انعطافپذیری خود، امکان خلق هرگونه ایده و طرح معماری خلاقانه در فضا را فراهم آوردهاست. اگر قصد مقایسه این رشته با دیگر رشتهها یا یادگیری رمزهای موفقیت در آن را دارید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

به طور مثال تفکیک فضاهای داخلی به فضاهای کوچکتر همچون اتاق خواب، آشپزخانه، نشیمن، پذیرایی و … به طور کلی از این نوع از سازه های فلزی عمدتا برای ساخت مخازن ذخیره سیالات گوناگون و نیز مخازن تحت فشار استفاده می شود. وی از توانایی های خود در ساخت مجسمه ای به عنوان قبر استفاده کرد. شما با دیدن این بنا نوعی از کشتی های قدیمی را مشاهده خواهید کرد. و اگر بخواهیم با تعریف مادر – یعنی تعریفی که از هنر معماری دادیم – این رشته را از آن دو تفکیک کنیم باید گفت معماری داخلی فضای داخل معماری ما را از طریق عناصر کاملا فیزیکی ـ کف , سقف و دیوارها ـ سازماندهی می کند و پر معلوم است که این مرحله از سازماندهی فضا , قدم اول است و گام های بعدی آن همانطور که خواهیم دید , به ترتیب با طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی طی می شود . 2- بدليل افزايش مقطع اعضاء سازه هاي بتني ، وزن آن بيشتر از سازه هاي فلزي مي باشد . در اين مقاله منظور از عبارت سازه فضاكار سيستم هاي اسكلت فلزي بوده كه از بافت تعداد زيادي المان يا مدول با شكلهاي استاندارد به يكديگر تشكيل مي شو ند و نهايتا يك سيستم سبك و با صلبيت زياد را ايجاد مي كنند.

گنبد نیز مانند ایوان یکی از مهمترین عناصر معماری ایران است که سابقه ی آن به قبل از اسلام سایت 3darchitecture می رسد. از جمله نکات مثبت دیگر این شغل آن است که مهندسان تازه وارد به حرفه طراحی سازه بسیار زود رشد می کنند، چرا که در این حرفه مهندس ماهر از لحاظ جمعیت تعداد کمی دارند. مثال هاي متعددي از سازه هاي فضاكاري كه در دنيا و ايران ساخته شده است وجود دارد : از جمله استاديوم هاي ورزشي، مراكز فرهنگي، سالن هاي اجتماعات، مراكز خريد، ايستگاه هاي قطار، آشيانه هاي هواپيماها، مراكز تفريحي، برجهاي راديويي و … تفاوت ساختار با سازه در آن است که ساختار یک فرم طبیعی دارد و میبایست کشف یا مشاهده گردد؛ حال آنکه سازه دارای طراحی انسانی و مخلوق دست بشر است. استودیوی معماری LP2 از پانل های دوار و بازشوهای فرورفته استفاده کرده است تا فضاهای منعطفی را برای این بلوک اداری در تهران، جایی که معماری معاصر در آن رونق دارد، ایجاد کند. بالکن های مرکزی دارای صفحه های آجری هستند که شیب هایی در جهت های مخالف یکدیگر دارند و ظاهری مانند پرده های کشیده شده در نمای را ایجاد می کنند. به عنوام مثال یکی از مهارت هایی که در گذشته مورد نیاز طراحان سازه نبود اما امروزه با پیشرفت آیین نامه ها خصوصا در حوزه بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی ساختمان ها به آن نیاز مبرم وجود دارد دانش تحلیل های غیر خطی سازه می باشد.

یکی از ویژگیهای جالب این بناهای به جای مانده، معماری داخلی آنها است که علاوه بر زیبایی، بسیار کاربردی و محکم هستند. ساخت سایبان و یا اصطلاحاً آلاچیق با استفاده از پوشش های پارچه ای بسیار عملی بوده و در این راستا با بهرهگیری از طرحها و اشکال مختلف، میتوان به نمونههای زیبایی از آنها دست یافت. سبک خراسانی از دیگر سبکهای معماری ایرانی است که از سده اول هجری تا سده چهارم ادامه داشت و میتوان گفت سبکی است که با ورود سلیقه اسلامی به ایران وارد شد. معماری دیکانستراکشن نیز یکی از سبکهای معماری به حساب میآید. سازه فلزی امروزه به یکی از پرکاربرد ترین سازه ها در زمینه ساخت و طراحی انواع ساختمان ها و بناهای مسکونی و تجاری تبدیل شده است. امروزه معماری داخلی تلفیقی از هنر، روانشناسی، توسعه اقتصادی، جامعه شناسی و محیط زیست می باشد.

در سالهالی اخیر شرکت ماهوت در اقدامی خلاقانه و با توجه به نیاز بیشتر مشتریان به استفاده از فضای باز در دوران کرونا اقدام به تولید محصولات فضای باز (محصولات باغی) مانند آلاچیق ، سایبان بادبانی ، چتر رستورانی و تاب نمود که مورد استقبال مشتریان زیادی قرار گرفت . است. به عنوان نمونه ساختمان برج های تجارت جهانی نیویورک و همچنین ساختمان پلاسکو خیابان جمهوری تهران هر دو از سازه اسکلت فلزی فولادی ساخته شده بود در صورتی که اگر سازه بتنی داشتند ساعت های بیشتری را دوام می آوردند و شانس اطفا حریق بیشتر می شد. این سبک را در معماری ساخت بم کرمان، سد امیر شیراز، مسجد جامع ابرقو، میبد، اردستان، اصفهان و فهرج نیز را مشاهده خواهید کرد. معماری مادها به دو دسته سخره ای و عادی تقسیم میشود که به ترتیب میتوان آرامگاه های درون سخره ها در غرب ایران و تپه های همگتانه اشاره کرد بازه زمانی این دوره بین 800 تا 600 سال قبل از میلاد مسیح است. البته از بین سه جزیره این سازه (نخل جمیرا, نخل دیره و نخل جبل علی) تا کنون فقط نخل جمیرا کاملا تکمیل شده است.

این بنا با استفاده از بتن ساخته شده است و یکی از ویژگی های جالب توجه در مورد معماری این سازه بازی نورها است که سایه های جالبی ایجاد کرده و نور طبیعی را توسط پنجره ها فیلتر می کند. استفاده از این محصول در پروژههای لولهکشی آب و فاضلاب، به سبب طول عمر بالایی که دارد، بسیار مقرون به صرفه است. سازههای بتنی در برابر شرایط آب و هوایی و حوادث طبیعی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. سازه ای تولید شود که بتواند در طول عمر مفید خود بدون شکست در برابر همه بارهای وارد شده مقاومت کند. استفاده از سازههای پارچه ای موجب سهولت در نصب، برپایی و برچیدن آسان، نصب سریع، امکان حمل و نقل آسان میباشد، که سازههای پارچه ای این مزیت ها را در اولین گام برای هر پروژه ارایه میدهد.

علت فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان تاکنون به صورت رسمی مشخص و اعلام نشده است، اما پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بینالمللی زلزلهشناسی و مهندسی زلزله، سه دلیل اصلی فروریختن آن را عدم توجه به رعایت سیستمهای مهندسی، عدم توجه سازندگان به هشدارهای مهندسان ناظر، و بیتوجهی شهرداری به این هشدارها اعلام کرده است. جهت رسیدن به نقطه مشترک برای طراحی سازه ساختمان به منظور طراحی سازه ای که بهترین فرم و فضا را برای درآمدن فضاهای داخلی، فرم و شکل کلی ساختمان، رایزر ها و داکت های ساختمانی و.. پیشگیری از خطرات احتمالی و برآورد هزینه ها، از مهم ترین مزایای طراحی سازه های ساختمانی می باشد که سرعت پیاده اسزی پروژه را افزایش می دهد.

در کنار این مجموعه خدمات، ضمانت نامه و گارانتی ۵ ساله عمومی را برای کل قطعات سازه و پوشش پارچه ای به مشتریان خود ارائه می دهد. یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سازه پارچه ای تعیین نیروهای وارده به سازه خواهد بود ، مطمئنا بار برفی که در شهر تبریز بر روی یک این سازه وارد می شود با بار برف در شهر یزد از نظر نیرو متفاوت خواهند شد و طراحی های پروفیل های سازه و جنس پارچه فرق خواهد داشت. بطور کلی چون طراح دکوراسیون وظیفه چیدمان مناسب و ایجاد هماهنگی بین وسایل و فضای یک ساختمان را دارد، نکته حائز اهمیت آن است که کار یک دکوراتیو و یا طراح دکوراسیون داخلی دقیقا پس از اتمام کار طراح داخلی آغاز می شود. معماران همراه با بهره گیری از پیمون و تکرار آن در اندازه ها و اندام ها، ساختمان ها را بسیار گوناگون از کار در می آوردند.هیچ دو ساختمانی یکسان کار در نمی آمد و هر یک ویژگی خود را داشت گرچه از یک پیمودن در آنها پیروی شده است. توفال: تخته بسیار نازک و سبک که به زیر سقف کوبند و سپس روی آن را گل یا گچ میاندایند.

استخر زینتی پیش روی بنا ، نقش بیبدیلی در تکمیل زیبایی بنا دارد. زها حدید در استفاده هنرمندانه از بتن مهارت خاصی دارد. قبل از پیدایش طرح پارسی، در ساختمانها از پوشش تاق و تاق های ضربی، رومی و قوس های مختلف استفاده شده است، ولی پس از تشکیل امپراتوری هخامنشیان در ایران، ساختمانها شکل و فرم سنگی به خود گرفتند. موضوع داستان بدین ترتیب است که دکتر اکرمی، که فردی وارسته و با ایمان است قبل از مرگش وصیت می کند که قرنیه چشمش به عبدالله صدوق که او نیز فرد متدینی است برسد. بنابراین با کمی تامل در این تعاریف به این نتیجه می رسیم که در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را طراحی می کند بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش است.

این مرکز فرهنگی دارای شکاف هایی بر روی دیوار است که به شکلی طراحی شده اند که می توانند علاوه بر نور طبیعی, نور مصنوعی را هم وارد ساختمان کنند. سيستم هاي فضاكار براي پوشش سالن هاي بزرگ اجتماعات، سالن هاي نمايشگاهي، ورزشگاه ها، آشيانه هواپيما، كارخانه هاي صنعتي، مساجد و به طور كلي تمام سازه هايي كه به نحوي محدوديت تكيه گاه هاي مياني دارند، ايده آل بوده و در اين موارد از نظر جلوه هاي ظاهري و مسائل سازه اي حالت منحصر بفردي را نسبت به ساير سيستم هاي جايگزين ايجاد مي كند. به طور کلی سازه های فلزی به گونه ای طراحی می شوند که دوام بسیار بالایی داشته باشند و فضای بیشتری را در اختیار ساکنین قرار دهند. شکل پذیری: از خاصیت مثبت مصالح فلزی شکل پذیری ان است که قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است ونیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نماید ،در حالیکه مصالح بتن ترد و شکننده در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف اند.

معماران ایرانی، خانه مشا را در یک زمین شیب دار و رو به دامنه کوه البرز، برای یک مهندس سازه و خانواده اش طراحی نموده اند. شبکه خبری خوزستان شهر مسجدسلیمان در شمال شرقی استان خوزستان و رشته کوه های زاگرس از غرب تا جنوب غربی ایران متصل شده است. حال همین ویزگی در معماری اسلامی ایران بوسیله تکرار اسماء خداوند بر روی کتیبه ها، تکرار در نقوش تزیینی و حتی تکرار در نمای بیرونی به چشم می خورد، در مورد موسیقی ایرانی نیزباید بگوییم که همه اجزاء تشکیل دهنده یک آهنگ اعم از نوازندگان ساز (سنتور، تار،سه تار، تنبک و …) در پی تکرار ریتم آهنگی هستند که توسط خواننده در حال اجرا است،پس در موسیقی ایرانی هم این تکرار وجود دارد. تـپـه حسن در نزدیکی دامغـان، تـپه ایلـبـلیس در ۷۲ کیلومتری کـرمان، و تـپه حسنـلو در آذربایجان غربی از بـنا هایی هـستـند که بوسیله حفاری های باستان شناسی از زیر خاک بـیرون آورده شده اند.

طراحان داخلی نه تنها کلیه خدمات طراحی را ارائه میدهند، بلکه از تزئین و زیباسازی فضای داخلی نیز فراتر میروند. درآمد طراحان و معماران داخلی با توجه به کارفرما و تجربه و شهرت فردی آن ها متفاوت است. عکس العمل ساختمانها در مقابل حرکت زلزله بستگی به مشخصات خود ساختمان از نظر صلبیت و یا انعطاف پذیری آن دارد و مهمترین مشخصه ساختمان در رفتار آن در مقابل زلزله ، پریود طبیعی ارتعاش ساختمان است. این معماری نهتنها فراتر از مرز جغرافیایی ایران امروزی نمودی بارز دارد بلكه از نظر تنوع، پهنه وسیعی را در بر میگیرد. اعضاء ضعیف ساختمان فلزی را در اثر محاسبات اشتباه ، تغییر مقررات و ضوابط ، اجراء و … معماری داخلی شامل تجزیه و تحلیل طراحی و ساخت فضای داخلی است و از مقررات ساختمان و درک ساختار طراحی پلان به منظور ایمنسازی، سکونت و کارآیی برخوردار باشد. تا اشخاصی که در ساختمان سکونت پیدا می کنند.